Snowboard’a giriş

Snowboard ilk olarak 1970’lerde Tom Sims ve James Burton adında iki kaçık dalga sörfçüsünün, sörflerini ayaklarına bağlayarak karların üstünde kayma denemeleriyle ortaya çıkar ve hızla popüler olur. Bu iki aklı evvel de dünyanın en büyük snowboard, yani ‘kar sörfü’ üreticileri haline gelirler.
Muhafazakâr kayakçıların sinirlerinin bozulmasına yol açan bu gelişim, yeniliklere açık birçok insanı da karla kaplı pistlere sürükler. Daha sonraları da ihtiyaçlar doğrultusunda kendi içinde ‘free-style’ , ‘free-ride’, ‘carving ve slalom’ olmak üzere üç disipline ayrılır. Genel prensip açısından aralarında çok fark olmayan bu disiplinlerin arasında aslında stil olarak büyük farklar vardır. Bunların dışında new-school, old-school ve street-opera olmak üzere akımlar vardır ki sonu gelmez, o yüzden şimdilik onlara girmeyelim.

 

Disiplinler

Snowboard’a girişFree-style daha çok havada hoppidi hoppidi zıplayanların stilidir; malzeme olarak nispeten kısa, son derece esnek, ön ve arka uçlarının kavisi birbirine yakın, hatta twin (ikiz) adı verilen simetrik tahtalar ile normal bota benzeyen yumuşak botlar kullanılır. Bağlamalarda ise, ilk başlarda çift sabitlemeli bağlantılar kullanılırken bugün step-in, flow vs olmak üzere birçok türü çıkmıştır. Bağlamalar, tahtaya, mümkün olduğunca dik açıyla konumlandırılır ama esas itibarıyla ayağın bilekten aşağısı tahtaya baskı yapar, bu durum yüksek esnemeye olanak tanırken, dönüşlerde bir hayli zorluğa sebep olur.

Free-ride bol kar stilidir. Tahtalar nispeten freestyle’a benzemekle beraber, burnu ve arkası farklıdır ve kara saplanıp bel çatlatan bir taklaya maruz kalınmaması için daha kalkıkçadır. Ayrıca tahtalar kara batmadan durabilmek için diğer tip tahtalara göre büyükçe bir alana sahiptir. Botları free-style tipi olup iki bot iç içedir, bilekten itibaren daha uzun ve daha serttir, ayrıca üç noktadan sabitlemeli veya sert materyalli bot/ step-in bağlama kullanılır.

Snowboard’a girişCarving ve slalomda ise tahta, diğer disiplinlere göre daha uzun ve ince, burnu kalkık, arkası hafif kalkık veya düzdür, kavissiz simetrik veya asimetrik olarak kesiktir. Bot ve bağlama olarak, kayak ayakkabısına benzeyen sert bot ve son derece basit hafif bağlamaları vardır, ayaklar diğer disiplinlerin tersine birbirine çok yakın ve neredeyse tahtaya paraleldir. Carving buz/ hafif karlı pist için, slalom ise buz pist için tercih edilir. Hareket kabiliyeti son derece kısıtlı olmasına rağmen muhteşem bir hız ve dönme kabiliyetine sahiptir.

Şimdi gelelim bu şeytan icadı nasıl icra edilir bölümüne

Snowboard’a girişSnowboard’a başlamadan önce bir disiplin belirlenmesi elbette faydalı olacaktır; buna da eğer akılda kesin bir şey yoksa, deneye deneye karar verilir. Ancak hemen şunu söyleyelim ki bu seçimde sizin kişisel tercihlerinizden önce, sizin bu sporu yapmayı düşündüğünüz pistler konusu çok önemlidir. Sonuçta ne kadar gönülden bir free-style’cı da olsanız, eğer buzdan bir pistteyseniz, kaymak son derece eziyetli ve can sıkıcıdır. Bu yüzden ülkemiz pistlerini kullanacak olanlara tavsiyemiz carving veya slalom ekipmanları edinmeleridir, çünkü sezonun büyük bir bölümünde, popüler kış sporları merkezlerinden Kartalkaya ve Uludağ’da bol kar, genelde çok şanslıysanız karşınıza çıkar. Ayrıca pistler kayakçılar için her zaman kar makineleriyle sertleştirilir. Ama “Kardeşim, benim pistle alâkam yok, çıkarım teleski’den, ondan sonra ver elini orman, ver elini pist dışı alanlar” diyorsanız pek tabi free-style veya free-ride da iyi bir seçim olur. Yalnız bu durumda en az sizin kadar atılgan bir partner bulmanız lazım ki tek başınıza sıkılmayasınız.

Snowboard’a girişUnutmadan, yeni başlayacaklara tavsiyemiz, çok kaliteli bir pantolon ve yine çok kaliteli bir çift eldiven edinmeleridir, zira snowboard yapanların belden altları ve elleri kayak yapanlara göre karla daha çok temas eder. Ayrıca tahta, bağlama ve bottan oluşan ekipmanı ilk başta satın almak yerine kiralamak daha akıllıca olur, ancak unutmayın ki kiralık malzemeler beklediğiniz kadar kaliteli olmayabilir. Böylece kendinize hitap eden stili buluncaya kadar hepsini deneyebilirsiniz. Yalnız yeni başlayacak olanlar ilk olarak soft bağlamayla ve free-style tipi bir tahtayla başlarlarsa daha rahat bir acemilik dönemi geçirirler.

Hadi artık piste çıkalım

Artık acemilik evresini geçirdiğimizi var sayarsak, işin en sıkıntılı bölümüne gelebiliriz: Piste çıkmak. Snowboard, kayağın tersine, çok sıkıntılı ve acılı bir acemilik dönemi içerir, nedeni ise devamlı surette kaba etinizin üzerine düşmeniz sonucunda uzun bir süre oturma eylemini güçlükle gerçekleştirmek zorunda kalmanızdır. Ama hamama giren terler diyorsanız, hatta gülü seven dikenine de katlanır diye ekliyorsanız, sabrınıza değdiğini göreceksiniz. Ortalama iki gün bu sıkıntıyı çekersiniz ama üçüncü günün sonunda ağzınızdan “Yihuaahaytt” şeklinde bir zevk narası çıkacaktır.

Snowboard’a girişŞimdi gelelim sizin hocasız, kendi kendinize öğrenmenize yarayacak pratik bilgilere: İlk olarak hatırlatalım, daha önce kay-kay veya sörf yapmış olan varsa, bu meret onlara daha kolay gelecektir, ayrıca hangi ayaklarının önde olacağına daha kolay karar verebileceklerdir. Evet doğru duydunuz, bu işin içinde hangi ayağınız önde, hangisi arkada olacak gibi bir durum var. Hiç kay-kay yapmamış olanlar için şöyle bir yöntem vardır: Kendinizi arkaya veya öne doğru boşluğa bırakıp hangi ayağınızı öne/arkaya atıyorsanız tahtanın üstündeki yerleşimde bu yönde olur, yani hangi ayak öndeyse, kayarken de o ayak öndedir (Eğer kendinizi bırakmakta zorlanıyorsanız bir arkadaşınızdan rica edin, sizi öne doğru itsin).

Bu arada ufak bir bilgi: Sağ ayak önde kayanlara ‘goofy’, sol ayak önde kayanlara ‘regular’ adı verilir.

E piste çıktık, şimdi de kayalım

Piste çıkıp kayabilmek için doğal olarak pistin tepesine çıkmanız gerekiyor, bunun için de teleski’den (ayakta) veya telesiyej’den (oturarak) yaralanmanız gerekiyor. Teleski ilk başlayanlar için tam bir kâbus olacağı için telesiyej’i tavsiye ederiz ama bize sorarsanız, bu emekleme döneminin atlatılmasına kadar en iyisi tahtayı elinize alıp yürüyerek çıkmanızdır. Bunun da kolay bir metodu vardır: Tahtanızı vücudunuza dik vaziyette sırtınızın alt kısmına koyup önünden ve arkasından elinizle tutmak. Böylece yukarı doğru yürürken daha az yorulursunuz. Ama yine de kar üstünde yürüyerek yukarı çıkmak ciğerinizi dile getirecek kadar yorucudur.

Eveet, yukarı da çıktınız, şimdi derin bir nefes alıp işe başlayalım. İlk önce sağlam bir yere oturun ve öndeki ayaktan başlayarak ayaklarınıza bağlamalarınızı takın. Sonra da dönüp yüz üstü emekleme pozisyonuna gelin. Her düştüğünüzde bu pozisyona gelip kalkarsanız sizin için daha kolay olacaktır. İlk denemeden önce, aklınıza, hiç unutmamak üzere, “ağırlık her zaman ön ayaktadır” kuralını yerleştirin. Bu kural, en panik anlarda bile sizin kurtarıcınız olacaktır. Bu arada arka ayak, sanki boşluktaymış gibi serbest olmalıdır, bunu sağlamanın en kolay yolu ise öndeki bacağın kırık, arkadakinin ise sopa gibi dik olmasıdır.

Hem kayalım hem dönelim

Snowboard’a girişEmekleme pozisyonundan, kollarınızdan destek alıp zıplayarak kalktınız, tahtanızın ucunu zıplayarak aşağıya doğru çevirdiniz, kaymaya başladınız ve gittikçe hızlanıyorsunuz, kalp atışlarınız dakikada 120’ye doğru hızla tırmanıyor. Sakinliğinizi koruyun, en birinci kuralımızı hatırlayın, kollarınızı iki yana doğru açın, kafanız her zaman gitmek istediğiniz değil de ilerlediğiniz yöne baksın, belden yukarınızı dönmek istediğiniz yöne doğru yavaşça çevirin (kollar hâlâ açık), sihirli bir biçimde vücudunuzun döndüğü yöne tahtanız da dönecektir. Bu şekilde bir sağa, bir sola dönerek hızınızı azaltabilir ve aşağıya kadar rahatça inebilirsiniz.

Ahhh, frene basmam lazım!

Dönmeyi başardınız, zaten bu da işin en zor kısmıydı. Şimdi daha kolay fakat belki de en önemli ihtiyaçlardan biri olan fren yapmayı öğreneceğiz. Bu arada ilk önce dönüş yapmayı irdelememizin sebebi, fren yapmanın ancak dönerken mümkün olmasıdır, yani tahta eğime dik bir açı çizmeden duramazsınız. Şimdi yeterince hızlandınız ve istediğiniz yöne doğru dönmeye başladınız, ön bacak dizden kırık, arka bacak dümdüz, ama artık durmak istiyorsunuz. Hemen ön bacağınızı da arka bacağınız gibi dümdüz yapın, biraz kar kazıyarak anında durursunuz (Çok fazla kar kazırsanız kayakçılardan kötü bakışlar, laflar yiyebilirsiniz, fazla takmayın).

Snowboard’a girişBu arada bu yöntemleri en iyi şekilde uygulasanız da bir zamandan sonra kayma stilinizi geliştirmeniz gerekir. Stil geliştirmenin yolu ise kayarken dizleri birleştirmekten geçer -tabii hâlâ ağırlık ön ayakta olmalıdır- ama bunu hemen uygulamaya kalkmayın. Ancak ve ancak bu kurallar ışığında yeterince iyi kaydığınıza kanaat getirirseniz bunu denemeye başlayabilirsiniz.

Bu basit yöntemlerden yola çıkarak kolayca bu işi öğrenebilirsiniz ama bunun ileride öne/arkaya taklası, 360’ı, 720’si, rail’i ve nose/tail grap’i olmak üzere sonsuz türevleri vardır ki insana tahtasını da, kolunu da, bacağını da güzelce kırdırır. Ama bir o kadar keyiflidir :)

Kaynak: istegenc.com.tr

Default image
nightshift
Nesne: 28

Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: