Profesyonelce Resim Kritiği Nasıl Yapılır?

Resim seviyorsanız, yorumlamayı da bilmeniz gerek. Kendi resminiz de olabilir, bir Monet de. Bir resmi yorumlayacaksanız, temel prensipler hep aynıdır.

1- Asla ilk görüşte yorum yapmaya kalkmayın. Ukala bir kritik, en az bir hafta resmi inceler. Ne kadar izlerseniz, o kadar ayrıntı yakalarsınız.

2- İçinizden gelen sesi dinleyin. O ses, yorumunuzun en önemli kısmı. Başkalarına entelektüel görünmek, başkalarının yorumlarına katılmak zorunda değilsiniz. İçinizden bir ses “bu ne yahu” diyorsa, muhtemelen ortada saçma bir şey olduğundandır.

3- Ama o sesi, resme baktığınız ilk birkaç dakika susturmaya çalışın. Ön yargılara kapılmadan birkaç dakika sadece bakın. Elinize aldığınız kitabın içindekiler kısmını okumakla aynı mantık bu. Detaylara olan algınız yükselecek, detayların birbiriyle olan uyumunu daha iyi göreceksiniz.

4- Resmin en başarılı bulduğunuz kısımlardan başlayın. Böylece pozitif şeylerle lafa başlar, resmini eleştirdiğiniz arkadaşınızı da üzmezsiniz. En zayıf kısımları en sona saklayın.

Profesyonelce Resim Kritiği Nasıl Yapılır?5- Resmin ismini de dikkate alın. İsim, ressamın aklındaki dünya ile resimde anlattıkları rasında anlamlı bir bağ kuruyorsa, işi daha iyi anlamanızı sağlar.

6- Göz bebeklerinizin hareket frekansına dikkat edin. İyi bir resim karşısında, fıldır fıldır dönüyor olmaları gerekli.

7- Renkleri yorumlamadan önce, konuyu anlamaya çalışın. Sizin zevkinize uymayabilir ama acı dolu bir temayı pastel renklerle anlatamazsınız.

kaynak: Türkiye is bankası, istegenc sayfaları

Default image
Cavatina

Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: