Chávez (Hugo Rafael Chávez Fría)

Hugo Rafael Chávez Fría (d. 28 Temmuz 1954), Venezuela’nın devlet başkanıdır.

1992 yılında yarbay iken yolsuzlukları ayyuka çıkmış bulunan devlet başkanı Carlos Andrés Pérez’e karşı darbe girişiminde bulunmuş fakat başarılı olamamıştır. 1994 yılında halkın desteğiyle affedilmiş, 1998 yılındaki seçimlerde %56 oy oranıyla devlet başkanlığına ilk kez seçilmiştir.1998’de seçilen Chávez, yönetimde kalıp kalmaması için 16 Ağustos 2004’de yapılan halk oylamasında, oyların %94’ünü alarak seçimi kazanmıştır.

Uygulamaya koyduğu radikal siyasal dönüşümleriyle neo-liberalizme karşı somut bir alternatif oluşturan Chávez, altı yıllık iktidarında girdiği her seçimde oylarını sürekli arttırmaktadır. Ülkesinin başındaki yoksulluk, açlık, cehalet, barınma, çalışma ve kadın hakları gibi sorunların çözümünün kapitalist sistem içinde kalınarak sağlanamayacağını iddia etmekte ve devrimden söz etmektedir. Venezüella’da çok daha adil, barışçı, eşit ve özgür bir dünyanın ancak sosyalizme açılarak gerçekleştirilebileceği görüşünü savunmaktadır.

Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmuş ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirmiştir.

Ayrıca ABD’nin yaptığı darbeyle baştan indirilmiş ancak 2 gün (48 saat içinde) sonra tekrar iktidara gelerek ABD’ye karşı gelmeyi başarmıştır. Bu özelliğiyle ABD’ye başkaldırıda bulunabilen nadir devlet başkanları arasına girmiştir. Bunun bir diğer örneği de Fidel Castro’dur.
Dünyanın beşinci petrol üreticisi Venezuela, 1,5 milyon varili ABD’ye olmak üzere günde yaklaşık 3,2 milyon varil petrol ihraç ediyor.

Kuzey Kore, İran, Küba, Belarus vs ülkelerle iyi ilişkiler içindedir. Dünyanın karizmatik liderlerinden biridir. Amerikan başkanı Bush’a eşek demişliği vardır. Aynen şöyledir -Bay Bush siz bir eşeksiniz bir de kötü İngilizcemle söyleyeyim. Mr. Bush You are a donkey hatta Amerikan aleyhtarlığını 2006 yılının ağustos ayında yaptığı İran gezisi ile göstermiştir.

Son olarak da BM konuşmasında “Şeytan dün buradaydı” sözleri ile Bush’u bir şeytan olarak tanımlamış ve dünya çapında büyük ilgi toplayan bir konuşmaya imza atmıştır. Ülkesinde anti emperyalist bir politika izlemektedir.

4 Aralık 2006 tarihinde Venezuela’da yapılan devlet başkanlığı seçimini kazanarak 2012’ye kadar devlet başkanı olmaya hak kazanmıştır.
Kaynak: vikipedi

2006 seçimlerinden sonra Chavez’in açıklamaları gazetelerde şöyle yer almıştır:

Venezuela’da seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yüz binlerce Chavez taraftarı sokaklara dökülerek zaferi kutladı. Pazar gecesi Başkanlık Sarayı’nın önünde toplanan Venezuelalılara hitaben konuşan Hugo Chavez ile birlikte hep bir ağızdan “Yaşasın sosyalist devrim” şeklinde slogan atıldı.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez yaptığı konuşmada, seçim sonuçlarının ülke tarihinde eşi olmayan bir zafer olduğunu vurguladı. Chavez, 8 yıl önce 800 bin oy farkla kazandıklarını, bugün ise farkın yaklaşık 3 milyon oya çıktığını söyledi. 1998 yılında yüzde 55 olan oy oranlarını sonraki her seçimde artırdıklarını ve nihayetinde yüzde 60’ın üzerine çıktıklarını belirtti.

Chavez, sosyalist dönüşümleri derinleştirmek adına oy istemişti
Chavez, seçim çalışmalarının son döneminde kampanyasını Venezuela’da dönüşümlerin derinleştirilmesi ve sosyalizme geçişi gerçekleştirebilmek için destek almak üzerine kurmuştu. Pazar günü yaptığı konuşmada Chavez, bu nedenle aldıkları yüzde 60’lık oy oranının çok değerli olduğunu ifade etti. Venezuela lideri, muhalif grupların seçimlerde kazanmaktan çok, dönüşümler için halktan gelecek bu desteği düşürmek ve devrimci dönüşümleri yavaşlatmak için çalıştıklarını da vurguladı.

Chavez’in konuşmasındaki bir diğer vurgu ise yeni dönemde halktan alınan bu destekle devrimci dönüşümlerin yalnızca daha ileri götürülmeyeceği, aynı zamanda yoğunlaştırılacağı idi. Chavez, “3 Aralık bir varış noktası değil bir kalkış noktasıdır. Bugün yeni bir dönem başlıyor, bu yeni dönemin ana fikrini sosyalist devrimin derinleştirilmesi ve genişletilmesi olarak özetleyebiliriz. Halkın yüzde 60’ın üzerine çıkan oyları Chavez’e değil Venezuela Sosyalizmine verilmiştir,” diyerek seçim sonrasında sosyalizm için kararlı adımlarla yürüneceğini belirtmiş oldu.

Seçimden gelen güç sosyalist dönüşümler için kullanılacak
Chavez konuşmasında, seçim sonuçlarından aldığı gücü Venezuela’nın sosyalist devrimine yoğunlaştıracağını ve bu dönüşümün toprakların kamulaştırılması, yabancı petrol şirketlerinden daha yüksek vergiler toplanması ve petrolde özel sektör projelerinin devlet kontrolüne alınmasını da içereceğini belirtti. Chavez, yeni dönemde bürokratik karşı devrim ile yolsuzluklar ve çürümeye karşı mücadele edeceklerini de ifade etti.

Chavez, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, üretken emeğin ve yaşam kalitesinin artırılması, şiddete karşı mücadele, konut ve barınma sorununun çözülmesi ve herkese parasız, kaliteli eğitim verilmesinin daha önceki dönemlerde olduğu gibi yeni dönemde de politika öncelikleri arasında yer alacağını söyledi.

“Venezuela sömürge olmayacak”
Konuşmada Venezuela liderinin vurguladığı bir diğer nokta ise Venezuela’nın bağımsızlığı ve ülkelerinin ülkeler arası dayanışmaya verdiği önem oldu. Chavez, Venezuela’nın hiçbir zaman sömürge olmayacağını ve dünyanın tüm coğrafyalarındaki halkları selamladıklarını söyledi. Bugün tüm halkların dayanışma içerisinde olmaya ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Chavez yeni bir dünyanın mümkün olduğunu gösterdiklerini ve Venezuela’da bu dünyayı inşa etmeye başladıklarını sözlerine ekledi.
Chavez ayrıca, “Seçim zaferini Küba halkı ile dost ve yoldaş Fidel Castro’ya adıyoruz. Bizim yüce amacımızı destekleyen Fidel’i ve Küba’daki kardeşlerimizi kucaklıyoruz” diyerek Küba’ya da mesaj gönderdi.

Kaynak: SoL

Default image
poseidon

Bir Yorum

  1. bir arkadasim “CHEavez” diye nick kullanirdi. iki devrim ruhlu insani birlestirirdi. chavez, gercekten de halkinin refahini isteyen, ulkesini kalkindirmak isteyen, bunun ugruna abd ye bas kaldiran bir lider. castro dan sonra bir o kaldi bu denli dik durabilen. sever veya sevmezsiniz hatta ben pek o politik gorusleri savunmam ama bu insanlara (che, castro, chavez) sonsuz saygi duyarim. kendi canlarini hice sayip halki dusunenler…

Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: