Spore: Evrim yakında

Sims’in yaratıcısı Maxis’in bir türlü çıkamayan oyunu “Spore”da geri sayımın son günlerine geldik. Gamer’ların ağızlarının suyunu akıtan oyun hakkında ısınma turlarına başlayalım.

Bakteri olarak başlayıp tanrı gibi bitirdiğiniz oyun, bir nevi Darwin simülasyonu. Tek hücreli başladığınız hayatınızı sosyal bir varlık olarak, nereye götürmek isterseniz oraya götürerek evrimleştirdiğiniz bir garip, multi-janr, tek kişilik ama online bir oyun Spore. Arkasındaki beyin de, Sims’in yaratıcısı Will Wright.

Önce Will Wright’ın oyunu anlattığı videoya bir göz atmanız gerekiyor. Spore; bir meteordan sıçrayan minik bir organizma olarak hayatına başlayan kahramanınızı, istediğiniz yerinden evrimleştirip ona uygun yeni özellikler kazandırarak zaman içinde bambaşka bir kahraman haline getirdiğiniz bir oyun. Tek hücreden uzay çağı uygarlığına kadar yolunuz var yani. Bu arada tasarım tamamen size ait. “Sekiz kanadım olsun” derseniz sekiz kanadınız oluyor. “Popom kafamdan çıksın” derseniz hoop, poponuz kafanızda.

Oyunda etrafınızda gezinen diğer yaratıklar da, diğer oyuncuların karakterleri. Aslında Spore, kötü oynanabilirlik yüzünden pek kimsenin keşfetmediği “Evolution”un fikrinin kolay oynanan hale getirilmişi. Wright, oynanabilirlik için “Simülasyon meraklıları dışında normal insanların da oynayabilmesini istediğimiz için bu kadar uzun sürdü, yoksa iki haftada bitirirdik bunu” diyor. Oyunun şimdiye kadar dört çıkış tarihi verip ertelenmesine de açıklık getiriyor bu açıklama.

Aynı durum Sims için de geçerliydi, bilgisayar oyunlarına zerre ilgi duymayanlar bile başından kalkamıyordu. Ancak Sims, hard core gamer’ların ilgisini de sırf bu yüzden çekememişti. Spore’un da, hype, yani o ilk heyecan dalgası geçtikten sonra Sims sendromuna maruz kalıp kalmayacağını zaman gösterecek.

Spore: Evrim yakındaHype derken abartmıyoruz. Oyun dünyasında dev dalgalar şeklinde Spore heyecanı yayılıyor. National Geographic, oyunla ilgili “How to Build a Better Being” adlı belgesel çekiyor, resmi sitede bulunan Creature Creator ile yaratılan yaratıklar internetin her yerinde, sadece ilk gününde 250.000 yaratık tasarlandı. Xbox 360 pad’i ve X-Wing çok popüler. Spore’un YouTube kanalının izlenme sayısı milyona yaklaştı. Daha çıkmadan E3 fuarında üç yıl boyunca “En iyi oyun” ödülünü kazandı. Robin Williams’ın oynarken oyunu çökertip “Doğal seleksiyon” diyerek izleyicileri yerlere yatırdığı video ise bir milyondan fazla izlendi. GameSpy, Spore’u “tüm zamanların en heyecanla beklenen oyunu” ilan etti.

Kaynak:istegenc.com.tr

Default image
nightshift

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: