2. Dünya’ya Mesaj

Başını sosyal ağ sitesi Bebo kullanıcılarının çektiği bir grup internet kullanıcısı, Dünya’ya benzetilen 20 ışık yılı uzakta bir gezegene mesaj iletmeye hazırlanıyor.

İngiliz RDF Media isimli medya şirketinin akıl ettiği “The Message From Earth” (“Dünya’dan Gelen Mesaj”) isimli proje, Bebo isimli sosyal ağ sitesinin kullanıcıları, ünlüler ve politikacıların mesajlarından yapılacak bir seçkiyi 120 trilyon kilometre uzaktaki bir gezegene yayınlamaya hazırlanıyor. Enteresan etkinliği yıldızlararası telsiz iletişim uzmanı Dr. Alexander Zaitsev yönetecek.

Mesajlar, Gliese 581c adlı 20 ışık yılı uzaklıktaki gezegene, Ukrayna’da bulunan bir radyo teleskopla iletilecek. “Gezegenimize yeni bir açıdan bakacak” olan mesajlardan hangilerinin yollanacağı Bebo kullanıcılarının oylarıyla seçilecek. Böylece ilk kez uzaya yayınlanacak bir içerik demokratik şekilde seçilmiş olacak. İleti, toplam 4,5 saat sürecek.

Şimdi ben bu haberi yaHoyt isimli bir teknoloji sitesinden aldım, haberin başında bu insanlardan “bir grup akl-ı evvel” olarak bahsediyorlardı (ki ben onu bir grup internet kullanıcısı olarak düzenledim), sonunda ise aşağıdaki  ifadeyi kullanmışlar:

“Evrensel kardeşlik” açısından sevimli, sembolik bir eylem gibi görünse de, 20 ışık yılı uzakta yaşayabilecek şeylerin dahi kendi dillerini anlayabileceğini, kendilerinin kullandığı fiziksel yollarla iletişim kurduğunu ve sese kendilerinin verdiği tepkiyi verdiğini farzederek hareket eden bir ırk olması, insanoğlunun kapasitesi konusunda şimdiden pek çok şey söylüyor.

Maydanozun sapı:

Gelelim işin sap kısmına: bu yazıyı yazan akl-ı baki(!) demişki; yok efendim bizi nereden anlayacaklarmış da,  insan oğlunun kapasitesi bu kadarmış da, bla bla. Peki biladerim sen ne yapıyorsun, insanlar inandıkları bir şey için çaba sarfediyorlar, bu işi ciddiye almış ve emek sarfetmişler. Mesaj ışık hızıyla gitse ve o taraftan da ışık hızıyla cevap gelse bile en az 40 yıllık bir süreç yani bu mesajı gönderen insanların bir kısmı cevap gelse bile göremeyecek, ama çabası gelecek için.. Akl-ı evvel dediğin zat-ı muhteremler kanımca “evvel” akıllarıyla geleceği düşünmeyi ve bunu harekete geçirmeyi başarmışlar. Peki sevgili muhterem senin yeni nesil, son model, çift çekirdeki, 4000 devir fanla soğutulan aklın şu an ne yapıyor??

Default image
kairos
Nesne: 39

3 Yorum

  1. hahaha sap super.evet o mesaji gitmesi var, geri donmesi var, beklenmesi var… ama bir amaclari var ve bunu yapiyorlar. yani en azindan bir amac icin bir seyler yapiyorlar sonunu goremeyecek olsalar da veya sonunda bir sonuc olmasa da. pen soyliyim mi ne yapiyor o zat-i muhterem; kendi gobegini oksayarak bir seyler yapma asamasinda olan insanlara islemcisinin yettigi boyutta cevap yetistirmekte zira kendi islemcisinin de boyutu da pek fazla degil, sinirlari var orada tikanmakta…

  2. kendım goruşum olrak yorumlama hakkım olduğunu sanarak bızler bırer canlı varlık olarak ınsanlarız ben 55 yaşındayım yaşadığım sure ıcınde bır susru zengın fakır hayatını kaybettı ve buzamana kadar kımse kazandığını bir yere getırmedı zengını de ne kazandıysa bırakıp gıttı fakırde zaten bırşey yok garıbın vel hasın ben dunya vtandaşı olmak ıstıyorum bu savaşların bıtmesı genç cocukların yaşamı hakları elınden alınıyor masum ınsanlar oluyor olen garıbın hayatına son verılıyor ınanın olen kım olursa olsun cok uzuluyorum bır karıncanın bıle yaşama hakkı olduğunu bılıyorum butun butun canlıların butun hepımız bir dunyada yaşayabilirız onun ıcın butun hepımız bırbırımıze kardeşce pek ala yaşayabılırız muslıman olsun yahudı olsun musevı olsun hangı dın aklınıza gelırse gelsın hepsı ınsan bir ınsan ne duşunuyorsa hepımız aynı düşunuyoruz bu 2 gunluk dunya hepımıze yeter dıye duşunuyorum benım icin dın ırk farketmıyor hepımız ınsanız bırbırımızın değerlerıne sayıp saygı gosterırsek pek ala yaşayabılırız saygılarımla

  3. Uzaylılar gerçekten varsa ve okadar ışık yılı uzaklıktan buraya kadar geliyorsalar neden saldırmıyolar ? Bazıları birşey arıyor dıyolar yorumlarında oldukları kesin olmasada peki ardıkları şeyi bulurlarsa (tabi varsalar) bi savaş cıkabilirmi

Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: