Q klavye nasıl ortaya çıktı?

Q klavye nasıl ortaya çıktı? Neden harfler böyle karışık dizildi de alfabetik olarak dizilmedi?  Buradan buyrun…

Q klavye olarak bildiğimiz tuş dizilimi aslında daktilonun icat edildiği ilk günden beri değişmedi. Neden tuşların bu şekilde dizildiği konusunda da çeşitli rivayetler olmasına rağmen şimdilik en yaygın kabul gören hikaye şu: Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867’de cihazın patentini alarak ilk çalışan örnekleri ortaya koyduğunda cihazın tasarımından kaynaklanan mekanik bir sorunla karşılaşır. İcat ettiği yazı makinesinin harfleri kağıda basmak üzere kullandığı mekanik harf kolları, kapalı bir kutunun içinde yer almaktadır ve iki kol birden kağıda doğru havalandığında içerde sıkışmaya neden olmaktadır. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar. Daha sonra bu cihazın üretim hakkını satın alarak 1874’te seri üretime geçen E. Remington & Sons firması aynı harf dizilimini kullanmaya devam eder ve cihaz bu harf dizilimiyle tanınır. Erken kalkan yol alır misali, bu dizilim bir daha değişmez.

Tabii bu konuda anlatılan başka efsanevi hikayeler de var. Örneğin bu hikayelerin bir diğeri şunu iddia eder: İlk üretilen yazı makinesinin adı “Sholes & Glidden Type Writer” olarak geçer. Buradaki “Type Writer” kelimelerini oluşturan harflerin tamamı Q klavyenin en üst sırasında yer almaktadır. Böylece satıcılar, bir kağıda kolayca “Type Writer” yazarak ürünlerinin yeteneğini karşılarınmdakine gösterme şansı bulmaktadırlar.

Bu arada, tarih boyunca Q klavyenin daha iyi alternatifleri olabileceğini düşünenler de olmamış değil. Örneğin Washington State Üniversitesinden Prof. Dr. August Dvorak, 1932 yılında İngilizce’de çok kullanılan harflerin klavyenin en kolay ulaşılabilir yeri olan orta sırasına toplandığı bir klavye dizilimi önerir. Dvorak’ın araştırmalarına göre, sekreterlerin parmakları gündelik yazı işleri sırasında Q klavyede 16 mil yol alırken Dvorak klavyesinde sadece 1 mil yol almaktadır. Ancak daktilo ustalarının Q klavyeye olan mevcut alışkanlıkları ve piyasanın Q klavye tarafından çoktan istila edilmiş olması nedeniyle Dvorak’ın klavyesi yayılamaz ve kaybolup gider.


Neredeyse 125 yıl önceden kalma bir daktiloya ait tuş dizilimi

Bu da Dvorak’ın 1932 yılında ortaya koyduğu, ancak yayılamayan klavye dizilimi

Q klavye dışında, Türkçe için kullanılan F ve diğer bazı ülkelerde kullanılan A klavye dizilimleri de mevcut. Bunlar da Dvorak’ın yapmaya çalıştığını temel alarak, kullanıldıkları ülkelerin diline göre yaygın kullanılan harfler elin nispeten kolay ulaştığı merkez konumlara yerleştirme amacı taşıyorlar ve bu sayede yazım hızını artırmayı hedefliyorlar.

Kaynak: Levent Daşkıran / tübitak.org

Maydonozun Sapı:

F klavye tutkunu dostları anlıyorum bana göre alıştıktan sonra her klavye aynı, lakin şu virgülü, shift tuşunu her klavyede ayrı bi şekle şemale sokmuyorlar mı asıl beni delirten o.. yerli yerinde bir klavye istiyoruz … Ha bi de onu kullanabilecek hakkını verecek insanlar, o insanları yetiştirecek eğitim sistemi, o eğitim sistemini kuracak, eğitim bakanlığı, o bakanlığı atayacak hükümet, o hükümeti seçecek insanlar, o insanları yetiştirecek eğitim sistemi, o eğitim sitemini……………………

Yazar: kairos

4 thoughts on “Q klavye nasıl ortaya çıktı?

  oa

  (Ağustos 17, 2008 - 03:28)

  oa be birader, klavyeden girip nerden çıkmışsın, ama güzel çıkmışsın.. eheheh doğru söze ne denir. eğitim şart

  Yunus Emre TOKMAK

  (Ağustos 22, 2008 - 13:15)

  Benim bildiğim başka bir rivayet de kullananların hızlı yazma çabası içerisindeyken daktilo tuşları vasıtasıyla parmaklarını incitmelerinden dolayı tuş dizilimi karmaşık hale getirilmiş ve Q klavye çıkmış. Böylece abilerin ablaların parmakları daha az sakatlanmış. (Yaz kızım… Gereği düşünüldü…)

  Bu arada F klavyeyi de çok severim ama kullanamıyorum nedense …

  FoNeM

  (Ağustos 23, 2008 - 00:24)

  kucucuk bir cocukken dedemin daktilosunda F klavyeye alismistim. sonra PC geldi ve o zamanlar klavyedeki tus dizilimi bana cok sacma gelmisti. neden boyle karisik yapmislar diye. ama simdi F klavyeden aklimda tek kalan sol ust kosede F olmasi…

  online bilgi deposu

  (Şubat 22, 2012 - 21:12)

  başka bir blogda yorum olarak geçmiş araştırdım google'dan bu yazı çıktı :) adam makineyi dağıtmamak için insanları dağıtmış :D

Bir Yorum Yazın