Resim satın alırken nelere dikkat etmeli?

Birkaç farklı sebeple resim satın alıyor olabilirsiniz. Dekoratif sebepleriniz olabilir, yatırım yapmak istiyor olabilirsiniz. Bilemeyiz tabii. Bizim görevimiz, sizin dikkat etmeniz gerekenlere ışık tutmak.

1- Sadece dekoratif bir şeyler arıyorsanız, gerçekten sevdiğiniz bir şey bulana kadar bakmaya devam edin. On yıl sonra, salonun dekorasyonunu tamamen değiştirmeye karar verdiğinizde, kıymetli resminizin renklerine uyumlu seçimler yapmak zorunda kalacağınızı unutmayın. Bu sorumluluğu almayacaksanız, basit bir baskı alıp süslü bir çerçeve yaptırmaya ne dersiniz?

 

2- Sadece yatırım için resim almak risklidir. Gerçekten işten anlayan bir galerinin sahibiyle gerçekten samimi olmalısınız. Bir ressamın sadece çok yetenekli olması, işlerinin keşfedilmesi için yeterli olmayabilir. İyi pazarlanıp kıymete binen yeteneksiz artistler yok mu sanıyorsunuz? Unutmayın, resmin sanatsal değerinden çok, nasıl pazarlanacağından ve ileriki yıllardaki trendlerden anlamak önemlidir. Yine de çoğu zaman, resmin değeri düşmez. En kötüsü, beklediğiniz kadar değerlenmeyebilir.

3- Beğendinizi alın, başkalarına en çok hava atacağınızı değil. Sanat kişiseldir. O resim duvarında asılı yaşayacak olan sizsiniz, misafirleriniz değil. O resim, sizin ruhunuzu yansıtmalı, misafirlerinizinkini değil.

Profesyonelce Resim Kritiği Nasıl Yapılır?4- Gerçekten bu konuda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız, galeri sahibini de gözünüz tutmadıysa, içinizden gelen sesi dinleyin. Galeri sahipleri, en az emlakçılar kadar uyanık satıcılardır. “Gaza gelmeniz” ve ani bir kararla sonradan pişman olacağınız bir alışveriş yapmanız çok olası.

5- Resminizi sevin. Sergileyin. Gurur duyun. Değeri artarsa ne mutlu. Artmazsa, pişman olmadan her gün bakacağınız harika bir resminiz, sizi başka yerlere alıp götürecek bir aracınız olsun. İyi yatırım dediğiniz işte budur!

 

Kaynak: İşBankası istegenç sayfaları

Yazar: Cavatina

Bir Yorum Yazın