Zeka nerede gizli? Genlerde mi? Çok Çalışmakta mı?

Zeka kapasitemiz doğuştan gelen bir özellik mi? yoksa sonradan geliştirilebilir mi? En fazla ne kadar geliştirilebilir? Tanıdığımız mucitlerin (leonardo da vinci, edison, vb.) zekaları doğuştan mı yüksek?
“Zeka”, kişinin zihinsel becerileri ve bilgi dağarcığını öğrenmek, problem çözmek ya da toplumda değer gören sonuçlara ulaşmak için kullanabilmesi olarak tanımlanıyor. Zeka kapasitesine etki eden etmenlerse çeşitli. Genetiğin tartışılmaz önemli bir yeri var. Tek yumurta ikizleriyle yapılan çeşitli araştırmalar, kardeşlerin birbirlerinden ayrı yetiştirildiklerinde bile zekâ seviyelerinin az çok birbiriyle eşit düzeylerde olduğunu ortaya koyuyor. Ancak tüm bu bulgular bir yana, en az genetik kadar önemli bir faktör de “çevresel koşullar ve yetiştirilme şekilleri”. Öyle ki, kendi çabalarımız, maruz kaldığımız uyaranların çeşitliliği, yetiştiğimiz aile ortamı zekâ düzeyimizi arttırabiliyor. Bu artış, yeni sinir ağlarının oluşumu gibi fizyolojik kaynaklı olabileceği gibi, bilgilerin uzun ve kısa süreli belleğimizdeki işleyiş kalitesi gibi psikolojik süreçlerimizde de kendisini benzer şekilde gösteriyor. Zekâmızı ne kadar geliştirebileceğimize gelince… Zekâmızı en fazla %x kadar geliştirebiliriz gibi bir rakam verebilmemiz mümkün olmasa da, genetik alt yapımızın sınırları dışına çok da fazla çıkamayacağımızı, büyük sıçrayışlar gözlemleyemeyeceğimizi söyleyebiliriz. Ancak öğrendiklerimizi daha uzun süreli olarak aklımızda tutabilmek, olaylar arasında daha geniş ve net bağlantılar kurabilmek, problemleri daha kısa sürede çözebilmek, insanlarla daha iyi sosyal ilişkiler kurabilmek bizim elimizde.
Büyük mucitlerin her birinin farklı hayat hikâyeleri bizleri genellemeler yaparken dikkatli olmaya sevk ediyor kuşkusuz. Ancak pek çoğunun doğuştan zekâ seviyelerinin normalin üstünde olduğu da bir gerçek. Yine de bilim gibi bir düşünsel eylem alanında öğrenmenin, bilgi dağarcığının etkisini yadsımak ve önemli buluşları yalnızca doğuştan gelen zekâ kapasitesine bağlamanın büyük bir yanlış olacağını hatırlatmakta fayda var. Zira o buluşların ardındaki çaba ve bilim adına ortaya konan büyük emek doğuştan gelen zekanın tek etmen olmadığının en açık kanıtı.

Kaynak:
İnci Ayhan
tubitak.gov.tr

Maydonozun sapı:

Bir bilim adamı da çıkıp şu ticaret zekasınn gende olduğunu kanıtlasın artık, biz de kim memur, kim işçi, kim girişimci baştan belirleyip ona göre çizelim yolumuzu. Yok kendi işimi kurucam, yok müdür olucam yok yok en iyisi politika yapiim diyerek bir ömrü daldan dala bitiriyoruz, hem de her dalda bir mok bırakarak.  Ha ençok moku kimler bırakıyo derseniz kesinlikle “politik acılar” derim..

Yazar: kairos

1 thought on “Zeka nerede gizli? Genlerde mi? Çok Çalışmakta mı?

    FoNeM

    (Ağustos 23, 2008 - 00:44)

    her moka atilip sonunda bi mok olamiyorsak kesin zekamizda bir sey var. hani ne biliyim bir test yapsinlar da birilerine “senden buyuk adam olur basbakanligia” oyna, birilerinde “senden bi mok olmaz” desinler de kimin ne mok oldugunu bilelim. hayir, bi mok olmayanlar da kendilerini bi mok sanarak bi moklar ceviriyor ve en sonunda bize mok yemek dusuyor en cok ona sinir oluyorum (yoksa aslinda zekasiz bi mok olmayan bizler miyiz)…

Bir Yorum Yazın