Panik Atak Nedir

Bilindiği gibi panik atak tüm dünyada giderek artan bir önemi ve dikkati üzerinde toplamaktadır. Bu önemi hak etmesinin birinci nedeni, giderek yaygınlaşması, toplum sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmasıdır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma sonucuna göre ABD de her beş kişiden birinin panik atak geçirdiği belirlenmiştir. Ülkemizde de her yüz kişiden 4’nün tedavi gerektirecek düzeyde panik atak problemiyle karşı karşıya olduğu sanılmaktadır. Her yüz kişiden 10′ u da panik atak için sırada beklemektedir Hastalığı önemli kılan en önemli etken budur. Diğeri de sanıldığı gibi kolay tedavi edilemediğinin, beklenmedik zamanlarda tekrar ortaya çıkabildiğinin anlaşılmasıdır.

Panik atak fiziksel belirtilerle seyreden bir psikolojik sendrom olarak basitçe tarif edilebilir. Ancak hastaların da söylediği gibi yaşananlar hiçte basit değildir. Kimilerine göre hissedilenlerin tarifi mümkün değildir. Bu fiziksel belirtiler alelade değildir. Çok şiddetli ve sarsıcı olarak yaşanır. Örneğin çok şiddetli bir kalp atımı, sanki kalbiniz yerinden fırlayacakmış gibi, buna eşlik eden beyninde uğultu, basınç, sanki tansiyonu çok yükselmiş gibi bir his. Bu arada düşüncelerde bulanıklaşma giderek benliği saran ölüm korkusu ve
-sonum geldi- düşünceleri ile bazen nefes düzensizliği ile başlar, nöbet şiddetlenir, dilinizin boğazınıza kaçtığını düşünür nefes alamaz ( aslında alırsınız )hale gelir. bayılma hissi acil yardım arama ve yine ölüm korkusu hissedebilirsiniz.

Fiziksel belirtiler çok çeşitli olabilir. Belirtiler çoğu kez korkulan bir hastalığın taklididir. Kalp krizi,tansiyon yükselmesi,beyin kanaması ya da felç geçiriyor olma gibi. Ama gerçekte bunların hiçbiri olmuyordur. Üstelik bu belirtiler yukarıdaki hastalıkların herhangi birini yaşıyor olsanız bu kadar kuvvetli ve korkutucu olamaz. Bu noktadan bakınca panik atak aslında uyanıkken görülen bir kabusa benzer. Örneğin kalp krizi geçirdiği kabusu gibi ve hastalar bir kabustaki gibi Çaresizdirler.

Hastaları bu yaşadıklarının gerçekte olmadığına inandırmak pek güçtür. O yüzden başlangıçta psikiyatrik tedavi ye pek yanaşmazlar. Bir dönemi acil servislerde ya da kardiyoloji servislerinde çare arayarak geçirebilirler. Panik atağı tanımak, kabullenmek ve tedavisine başlamak ilk ve önemli adımdır. Ama tedavi bununla bitmez. Bu belirtilerin psikolojik olduğu kabul edilse bile, her gelişi korkutmaya devam edebilir.

Bu nöbetler ya da ataklar gelmeye devam ettikçe, hastalarda iki temel belirti daha ortaya çıkar. Bunlardan birincisi beklenti anksiyetesi denen bu atakların tekrarlayacağı korkusudur. Hastaların beyni ‘ya bunu tekrar geçirirsem’ korkusuyla çok fazla meşgul olabilir. Bu durum hastayı depresyona sürükleyebilir.

İkinci temel belirti de kaçınmalardır. Bu nöbetler yaşandıkça kişi bazı ortam ve durumlarda bulunmaktan kaçınır. Örneğin çarpıntısı olacağı korkusuyla spor yapmaktan, havasız kalacağı korkusuyla kapalı ortamlardan, herkesin içinde düşüp bayılabileceği korkusu ile kalabalık ortamlarda bulunmaktan, asansörlerden, toplu taşama araçlarından, toplantılardan vs. vs. kaçınmaya başlar.
Kaçınmanın bir diğer görünümü de yalnız kalamamaya başlama ya da bazı koşullarda yalnız bulunmama çabasıdır. Hasta başına bir şey geleceği korkusu ile hep yanında birini bulundurma – hatta küçük bir çocuk bile olabilir – eğiliminde olabilir. Bazı hastalar evden çıkamaz hale gelebilir. Kuaföre gidemez, Giysi almak için mağaza görevlisini eve çağırır.
Kaçınmalar değişik boyutlarda olabilir, silik, hafif ya da şiddetli, ya da sadece bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Örneğin tatile çıkacağında orada tam teşekküllü bir hastane olmadığını öğrenip gitmekten vazgeçme gibi.

Panik atakta görülebilen fiziksel belirtilerden bazıları:

– Mideye bir şey çöküyor hissi
– Avuç içlerinde terleme
– Her tarafta sıcaklık hissetmek
– Hızlı ve şiddetli kalp atışları
– Ellerde titreme
– Diz ve bacaklarda güçsüzlük veya esneklik
– İç titremesi, titreme duygusu
– Ağız kuruluğu
– Boğazda yumruk hissi
– Göğüste basınç
– Hızlı nefes alıp verme
– Bulantı veya ishal
– Baş dönmesi, sersemlik, göz kararması
– Gerçek dışılık hissi (rüyada gibiyim)
– Açık olarak (net olarak) düşünememe
– Bulanık görme
– Kısmen felce uğramışlık duygusu
– Ayrılma yada hayal gibi hareket etme duygusu
– Çarpıntılar veya düzensiz kalp atışları
– Ellerde, ayaklarda ve yüzde karıncalanma
– Göğüs ağrısı
– Bayılma hissi
– Midede titreme heyecan
– Soğuk ve ıslak eller

Bunlara da şu korkular ya da negatif düşünceler eşlik edebilir:

– Ölmek üzereyim
– Kalp krizi geçiriyorum
– Aklımı yitirmek üzereyim
– Kendimden geçmek üzereyim
– Tıkanmadan öleceğim
– Nefes almam mümkün olmayacak
– İnme inecek,felç olabilirim
– Kontrolümü kaybediyorum
– Tansiyonum çok yükseldi ve beyin kanaması geçirmek üzereyim

Panik atağın tedavisine gelecek olursak, önce şunu belirtmekte yarar var. Panik atak sadece ve sadece psikiyatristlerin tedavi etmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi bir çok yöntemin kombine uygulanması ile daha çabuk sonuş verir. Sadece ilaçla ya da sadece terapi ile iyileşmesi nadirdir. En önemlisi de belirttiğimiz gibi hastalık hakkında bilinçlenmedir. Örneğin alıştığımız bir panik nöbet türü birden başka bir görünüme bürünebilir. Onun için olabilecekleri bilmek hazırlıklı olmak çok önemlidir. Evde kendi kendini tedavi etmeye çalışmanın kendi kendine apandisit ameliyatı yapmaktan farkı yoktur. Mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. hastalığın nüks edebileceği unutulmamalıdır.

Tedaviye hastanın katılımı da sağlandığında 4 – 6 ay içinde tümüyle iyileşme şansı %95 dir. Hasta, hastalığı yenmesini öğrenmediyse nüks etme riski hep vardır. Panik atağı iyi tanımak, tedaviden kaçınmamak,tedavi için doğru adresi bulmak önemlidir. Hipnoz, akupunktur, üfürükçü tedavileri zarar verebilir.

Geçerli tedavi yöntemleri:

– Psikoterapi
– İlaç kullanımı
– Relaksasyon teknikleri
– Nefes egzersizleri
– Spor ve egzersiz
– Biofeedback
– İmajinasyon
– Üstüne gitme teknikleri

Kaynak: vikipedi, pandost

Yazar: phoebe

8 thoughts on “Panik Atak Nedir

  zübeyde

  (Ağustos 12, 2008 - 23:26)

  panik atak neden oluşur oluşma nedenleri nelerdir

  zeynep

  (Ağustos 27, 2008 - 16:52)

  elde titreme neden olur. baş ağrıosıda panik ata balımıdır. lütfen cevap yazın

  phoebe

  (Ağustos 28, 2008 - 00:37)

  elde titreme ve baş ağrısının bir çok nedeni olabilir. Size tek tavsiyem öncelikle bir hekime danışmanız, çünkü panik atak son dönemlerin moda hastalığı olmuş durumda, aynı reflü gibi… Çevremizdeki insanların bir çoğu ya reflüm var ya da bende panik atak var diye dolaşıp duruyorla ama bunu bir türlü bir hekime danışmadan sağdan soldan duydukları şeylerle varsayıyorlar.
  Panik atakla ilgili size destek olabilecek pandost derneği var. DEtay bilgiye
  http://www.pandost.com dan ulaşabilirsiniz. Ama bir kere daha yineliyorum öncelikle mutlaka bir hekimle görüşün

  sevgiler..

  zeynep

  (Eylül 1, 2008 - 12:19)

  teşkür ederim ben ayrıca epilepsi,deprasyon hastasıyım tedavi görüyorum sizdende bilgi almak istedim.Dengede duramıyorum titremeye başlıyorum sizceneden ola bilir cevar yazarsananız sevinirim.

  Sevda İMDAT

  (Ekim 13, 2008 - 11:08)

  Kesinlikle anlatılanlara katılıyorum…. Ben de bir panik atak hastası olarak çok zor günler geçirdiğimi belirtmek isterim. Yani çok illet bir rahatsızlık…. Ama çok şükür şu an da iyiyim. Hala psikiyatri tedavi görüyorum ama kendimi daha iyi hissediyorum. Sizlere tavsiyem ilk önce psikiyatri doktorunuza gerçekten güvenmeniz ve bunun gelip geçici bir hastalık olduğuna inanmanız. Biliyorum bana da ilk söylendiğinde buna inanmamıştım ama gerçekten buna kendinizin inanması çok çok önemli… İlk önemli adım bence bu…. Ve kesinlikle ilaç tedavisi şart…..

  İnanırsanız gerçekten başarırsınız… Emin olun….

  Tüm panik atak hastalarına bir an önce bu illeti atlatmaları dileği ile geçmiş olsun dileklerimi yolluyorum….

  tanem

  (Ocak 8, 2009 - 15:42)

  şahsen burda yazan bütün belirtileri yaşıyorum ve ölücem hissine çok kapılıyorum.ve gerçekten panik atak hastasıyım bu tür belirtileri olanlar hemen önlem alsınlar bence basit bişey değil insan bazen farkında olmadan intihar girişiminde bulunabiliyor çünkü o an ne yaptıyla ilgili hiç bir fikri olmuyor.

  nida

  (Temmuz 29, 2009 - 12:22)

  slm bende rahatsızım we malesef yalnızım uzmanlar tarafından yardım alıyorum ama 4 ay oldu 4-5 doktor değiştirdim olmadı kullandıgım ilaçlar dahada kötü yaptı 36 yaşında we iş kadınıyım .kendime tabiiyim ffizyolojık hastslıgım yok ama nöbetım geldiğinde buraya kadar diyorum belirtilrın tamamını yaşıyorumnefes egzersizleri hakkında bilgi almak istiyorum bu hastalıgı ne zaman geçırebilirim bilmiyorum tek istediğim eskı sağlığıma kavuşmak şimdiden tşk

  naz

  (Aralık 11, 2010 - 21:52)

  bende 27 yaşında 5 yıldır panik atak hastasıyım , dönem dönem oluyor ama tam anlamıyla geçmedi , ilaç tedavisi görüyorum , çok kötü bir durum , gerçekten hiçbir yerinde bir sorun yok ama , sen berbat bir haldesin, bende aşırı derecede ölüm korkusu, nefes alamama, elde ayakta yanma, delirecek gibi olma, kendime zarar vermekten bile korkuyorum. önceden hiç takmadığım şeyler şu an beni hasta ediyor , yatalak oluyorum. ibadetlerimi bırakmamaya çalışıyorum. o beni biraz ayakta tutuyor. ilaç tedaviside görüyorum fakat doktorumun tayini çıktığı için , başka doktora gitmek istemiyorum. allah bu hastalığa yakalananlara yardım etsin. …yokmu bunun bi çaresi ?

Bir Yorum Yazın