Sfenks: genetik hata sonucu çıkan kedi türü

Tamemen tüysüz. Görünüşü son derece itici. Ama bu yıl Sfenks kedilerin yılı olacağa benziyor. Ama görünüşü o kadar itici ki, şimdiye kadar dünyada pek az meraklısı oldu. Ancak 2007’den beri bir anda Avrupa’nın gözdesi olmaya başladı.

1960’larda bir genetik hata sonucunda ortaya çıkan bir tür. Onlara Sfenks kediler de deniliyor.

Dünyanın dört bir yanında tüylerinin güzelliğiyle tanınan Van ya da İran kedileri gibi özel bir tür. Ama görünüşü o kadar itici ki, şimdiye kadar dünyada pek az meraklısı oldu. Ancak 2007’den beri bir anda Avrupa’nın gözdesi olmaya başladı.

İngiltere’deki Sfenks Kedileri Koruma Birliği “2008, Sfenks kedilerin yılı oldu. Dünyanın dört bir yanından insanlar bu kedilere sahip olmak için bizim Sfenks kedi çiftliklerimize başvurdu. Ancak sadece, onlara çok iyi bakacaklarına ikna olduğumuz meraklıların başvurularını karşılıyoruz” dedi.

2008’de bir Sfenks kedinin fiyatı 5 bin euroya kadar ulaştı. Oysa sadece birkaç yıl önce kimse bu kedilere ilgi göstermiyordu.

kaynak: Cumhuriyet.com

Yazar: poseidon

1 thought on “Sfenks: genetik hata sonucu çıkan kedi türü

    menal

    (Mart 23, 2009 - 15:50)

    resımdekı kedı kedımı degılmı belırsız bence bızım van kedılerımız doganın muhtesem resmı allahın kudretı biç bı sekılde kobay degıl ve de allahın yaratma sanatının en guzel orneklerınden

Bir Yorum Yazın