İki nehir arasındaki huzur: Ağva

Kalabalık şehirler bazen boğar insanı. Bir nefes almak istersiniz şöyle en tazesinden ama mümkün değildir. Çünkü çoktan sarılmıştır etrafınız beton binalarla. Başınızı kaldırırsınız gökyüzüne doğru, güç almak istersiniz yıldızlardan ama yoktur onlar yerlerinde. Şehrin ışıkları engeller onları görmenizi. İşte böyle sıkıldığınız, bir anda çıkıp gelin yeşille mavinin en güzel tonlarının buluştuğu Ağva’ya. O, insanı tazeleyen ve dost sıcaklığına sahip havasıyla sizi bekliyor olacak…

İstanbul’un Şile ilçesine bağlı küçük ve sıcacık bir beldedir Ağva. “İki dere arası” anlamına gelen adını, Yeşilçay ve Göksu arasında oluşan bir delta üzerine kurulu olmasından almıştır. Hititler, Frigler, Romalılar, Bizans ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bu küçük beldede kesinlikle insana huzur veren bir şeyler var.

Size huzur vaat ediyor
Ağva sizin tatil anlayışınızı tamamıyla değiştirebilecek bir büyüye sahip. Konuklarına büyük, gösterişli diskolar, kalabalık plajlar yerine eşsiz bir manzara sunmayı yeğleyen bu taptaze yerin en iddialı olduğu nokta, size verebileceği huzur.
Ağva’ya girdiğiniz andan itibaren soluduğunuz o tertemiz hava sizi sakinleştirip, tüm sıkıntılarınızdan uzaklaştırıyor. Yeşilin en bakir tonuna sahip, tertemiz nehrin kıyısında ister yalnız ister dostlarla geçireceğiniz birkaç gün bile omuzlarınıza yüklenmiş ağırlıklardan sıyrılmanızı sağlıyor. Son zamanlarda çekilen dizilerle popülaritesi artan bu mekân hâla Türkiye’nin gizli cennetlerinden biri olma özelliğini kaybetmemiş durumda.

Ne zaman gidilir?
Ağva yemyeşil doğasıyla, konuklarına her mevsim farklı güzelliklerini sunuyor. Kış sezonunda sizlere romantik bir kaçamak yapma fırsatı tanıyan bu belde, özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde büyük rağbet görüyor. Ağva‘da yapılacak aktivitelerde yaz ya da kış ayrımı pek fark etmiyor. Nehirde düzenlenen tekne turları, kano ya da deniz bisikleti gezileri yazın olduğu gibi kışın da oldukça eğlenceli seçenekler arasında.
Ağva’da, sadece ara sezonlar değil yaz sezonu da oldukça hareketli geçiyor. Etrafı yeşilin en güzel tonlarıyla çevrili bu tertemiz nehirde yüzmek Haziran sonundan Ekim başına kadar mümkün. Ağva’nın 3 kilometre uzunluğundaki kumsalının İstanbul’un en temiz denizlerinden birine sahip olması bu beldeyi daha da çekici kılıyor.

Görülmesi gereken yerler
Kimlikli ve Kadırga koyları Ağva’ya gidilmişken kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Ağva’ya 10-15 dakika mesafede bulunan koylarda piknik yapma ve denize girme imkânı bulunuyor. Gelin Adası, Kimlikli Koyu ve Saklı Göl, Ağva’ya özel kalmış cennet mekânlardan sadece birkaçı…

Nasıl gidilir?
İstanbul’a 110 kilometre uzaklıktaki Ağva’ya hem özel aracınızla hem de İstanbul Üsküdar’dan kalkan otobüslerle gidebilirsiniz. Ağva’nın yolları biraz virajlı olmasına rağmen muhteşem manzarasıyla size sıkılmadan, çevreyi izleyebileceğiniz, keyifli bir yolculuk yapma fırsatı veriyor. Şile’den sonra 25- 30 kilometre gidilerek ulaşılabilecek bu şirin beldeye Türkiye’nin dört bir yanında ziyaretçiler geliyor. Ağva’ya en fazla rağbet özellikle İstanbul, Ankara ve Bursa çevresinden.

Nerede konaklanır?
Ağva, Göksu’nun kenarına dizilmiş bir birinden sevimli butik otelleriyle, doğanın düzenini bozmadan da tatil mekânları yaratılabileceğinin en güzel örneklerinden biri. Nehirde ister teknelerle ister kanolarla çıkılan turlarda insana görsel bir şölen sunan butik oteller, ‘hangisinde kalsam?’ sorusunu sordurtmuyor değil. Oldukça fazla alternatif var.

Eğer siz de sıkıldıysanız, biraz tazelenmek istiyorsanız, her şeyi bırakıp kaçın gelin Ağva’ya. Küçük bir kaçamak yapmak hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecek…

Yazı: Damla Yılmazkaya / Cumhuriyet.com.tr
Resim: Tranquilla Nehir Evi

You may also like...

2 Responses

  1. susuzyaz dedi ki:

    müthiş bir yer ama ben herkesin aksine kışın hafta içi daha çok seviyorum ağvayı, sadece huzur oluyor çünkü :)

  2. mekanlar dedi ki:

    Yazın biraz kalabalık oluyor. En güzel mevsimi bahardır. Gitmenizi kesinilkle tavsiye ederim.

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: