Microsoft Windows XP satışını durdurdu

Şirket, stokların tükenmesinin ardından perakende olarak Windows XP satmayacak ancak üretici firmalarla yapılan anlaşma doğrultusunda2010 yılına kadar henüz Windows Vista işletim sistemi ile çalışmayan bazı dizüstü bilgisayarlar XP işletim sistemi yüklü olarak kullanıcıya gelecek.

Microsoft Türkiye Windows Ürün Müdürü Alper Mestçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevcut lisanslı Windows XP kullanıcılarının teknik destek hizmeti almaya devam edeceğini bildirdi. Mestçi, şunları kaydetti:

”Yakın zamanda Windows XP için çıkardığımız Service Pack 3 sürümü, bu desteğin süreceğinin göstergesi olmakla birlikte, yine Windows XP için Nisan 2014 tarihine kadar güvenlik ve diğer önemli güncellemeleri sunmaya devam edeceğiz. Windows XP için kesintisiz destek sağlamamızın en büyük nedeni, kullanıcıların uzun seneler boyunca Windows tabanlı bilgisayarlarını koruduklarını bilmemizdir. Bu desteğimiz, bütün kullanıcılarımıza mümkün olan en üst seviyede destek vereceğimizin taahhüdü olarak değerlendirilebilir.”

Windows XP’ye teknik destek ya da güncelleme hizmetlerinin sunulması, mevcut XP kullanıcılarını 2014 yılına kadar potansiyel siber saldırılardan koruyacak.

Öte yandan teknik desteği durdurulan önceki sürümlerden Windows 98 ve Windows ME halen bazı bilgisayarda kurulu bulunuyor. Bu işletim sisteminin kullanıcıları, yazılımlarının güvenlik yamaları çıkarılmadığı için çeşitli tehlikelerle karşı karşıya bulunuyor. Microsoft, söz konusu kullanıcıların zarar görmemeleri için Microsoft’un en son işletim sistemi Windows Vista’ya geçilmesini öneriyor.

Medya Tava

bir yılı geçkin süredir vista kullanıyorum, zaman zaman iyiki de visataya geçmişim derken zaman zamanda nerde benim o güzel XP’m deyip hayıflanıyorum. Vistada daha birçok eksik var hala bazı external usb aygıtları -özellikle ses kartı içeren cihazları- tanırken sorun çıkartıyor, hatta öyleki 1500$ verip kurduunuz masa üstü sisteme bir ton boş usb yuva olmasına karşın bir PCI/usb çevirici kart almanız gerekiyor. !!

You may also like...

2 Responses

  1. FoNeM dedi ki:

    ben vista yi hep linux ubuntu beryl in kardesi olarka goruyorum. hani onceden beryl gormus olup da sonra vista ile karsilasmak. vistadan once cikan beryl ve sonrasinda buyuk bir gosterisle ortaya atilan vista. kullanicinin gozune hos gelen tasarimlar mevcut. ama site bir taraftaki linux diger taraftaki microsoft. ben biraz acikcasi mirosoft un linux den etkilendigini dusunuyorum, aslinda sadece ben degil fazlaca kisi boyle dusunmekte. ama sonucta kullandigimiz yine de ms oluyor. vistayi ben evimde yuklemedigim icin tam bir vista kullanicisi sayilmam ama is yerindeki test bilgisayarlarinda bol bol kurcaliyoruz vista yi (amac biraz da eksik bulup ms e laf atmak). ama sonunda bir gun vista ya gecilecek diycem de 2014 e kadar xp destegi verirlerse gercekten de uzunca bir sure daha xp de takilacak insanlar. fakat sirketlerin artik yeni sistemleri olarak yavas yavas vista ya gececekleri ve hatta gecmek zorunda kalacaklari ortada…

  2. Halil Zeki Buhurcu dedi ki:

    microsoft ne kadar satışları durdursada korsanda yazılımları yok satıyor :)

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: