İstanbul’da asfalt harekatı

Haziran 26, 2008

İstanbul’da Kocaeli’nden Tekirdağ’a kadar 5 bin kilometrelik yol asfaltlanacak. Kendinizi trafiğe hazırlayın…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, yol asfaltlama çalışmalarını, trafiği aksatmamak için 23.00-06.30 saatleri arasında gerçekleştirecek. İBB’nin yazılı açıklamasında, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekiplerinin, sorumluluk alanlarındaki yolları, trafiği aksatmamak için “taşımalı sistemle” gece asfaltladığı belirtildi. Kocaeli il sınırından Tekirdağ il sınırına kadar yaklaşık 5 bin kilometre uzunluğunda yol ağında yol alt-üst yapısındaki olumsuzluklar giderilerek yeni asfaltlama çalışmalarının yapıldığı bildirilen açıklamada, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ile İBB iştiraklerinden İSFALT’ın yeni teknolojilerden de yararlanarak, daha ekonomik, hızlı, dayanıklı asfaltlama çalışmaları yaptığı kaydedildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla asfaltlama çalışmalarının gündüz yapılmasından vazgeçilerek, gece gerçekleştirileceği vurgulanan açıklamada, kentteki 80 ana cadde ve viyadükte asfaltlama ve altyapı çalışması başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, çalışmaların yaz ayları süresince devam edeceği belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Trafik sirkülasyonu çok yüksek olan İstanbul’da trafiği aksatmamak için çalışmalar saat 23.00’de başlayacak ve saat 06.30’a kadar devam edecek. Gece çalışmalarında özel aydınlatma, ışıklı trafik yönlendirme işaret ve levhaları kullanılıyor. Bu yıl ilk defa ’taşımalı sistemle’ asfaltlama çalışmaları başlatıldı. Zaman almasına ve maliyetleri yükseltmesine rağmen, çalışmalarda kullanılan silindir, iş makineleri, greyder, asfalt kazıma ve serpme araçları, çalışmalar bittikten sonra çekiciler ve TIR’larla taşınarak bölgeden uzaklaştırılıyor. Böylelikle gündüz çalışma yapılan yollarda birer şerit işgal edilmiyor, vatandaş rahatsız olmuyor.” 2007 içerisinde ana arterler ve köy içi yollarda 2 milyon 300 bin ton asfalt, 1 milyon 500 bin metrekare sathi kaplama yapıldığı bildirilen açıklamada, “2008 yılı içerisinde de Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki tüm yollar rehabilite edilerek yeni eğitim öğretim yılının başlamasından önce tamamlanacak” denildi. Açıklamada, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğünün 2 bin kişiden oluşan 225 ekiple tüm ana ulaşım yollarında çalışma yapacağı, çalışmalarda 1 milyon metrekare sathi kaplama, 250 bin metrekare bitümlü harç kaplama ve 3 milyon 500 bin ton asfalt kullanılacağı bildirildi.

-ÇALIŞMA YAPILACAK ANA YOLLAR-

Açıklamada, çalışma yapılacak ana yollar ise şöyle sıralandı:
-Eminönü Ordu, Vatan, Millet, Fevzipaşa, Kennedy caddeleri.
-D-100 Karayolu E-5 Haliç Merter arası, Topkapı-Çobançeşme,
Çobançeşme-Topkapı ve yan yollar.
-Bakırköy Kennedy Caddesi tercihli yol, Fişekhane Caddesi.
-Küçükçekmece Halkalı Caddesi, Atatürk Bulvarı.
-Avcılar D-100 Kuzey Yan Yol. TEM Kuzey yan yol, Firuzköy Bulvarı.
-Bahçelievler Adnan Menderes Bulvarı.
-Büyükçekmece Esenyurt Doğan Araslı Bulvarı.
-Beşiktaş Büyükdere, Dolmabahçe, Beşiktaş, Yıldız caddeleri, Boğaziçi
Köprüsü bağlantı yolu.
-Beyoğlu Haliç Köprüsü, Karaköy Caddesi.
-Şişli Kuzey-Güney O-1 yolları, Mecidiyeköy Büyükdere Caddesi.
-Sarıyer D-100 Kuzey Yan Yol. TEM Kuzey Yan Yol.
-Kağıthane Okmeydanı-Hasdal arası Sadabad Viyadüğü.
-Kadıköy Çetin Emeç Bulvarı.
-Ümraniye Çekmeköy.
-Üsküdar Küçüksu, Cumhuriyet Caddesi, Harem Sahil Yolu.
-Pendik Ankara Caddesi, Kurtköy yolu.
-Sultanbeyli Fatih Bulvarı.
-D-100 Karayolu Kartal Köprüsü-Pendik Köprüsü arası, İçmeler
Köprüsü-Bayramoğlu Köprüsü arası.

-DİĞER ÇALIŞMALAR-

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğünce, Sağmalcılar Viyadüğü’nde yapılacak iyileştirme çalışmaları nedeniyle trafik akışının kontrollü olarak tek yönden sağlanacağı belirtilen açıklamaya göre, yolların trafiğe tamamen ya da kısmen kapanmasına neden olacak diğer çalışmalar ise şunlar: -Karayolları 1. Bölge Müdürlüğünce Avrupa yakasında Mimarsinan-Silivri arası ve Anadolu Yakası Şile Otoyolu’nun asfalt çalışması. -Avcılar-Topkapı arasında hizmet veren metrobüs hattının Mecidiyeköy’e uzatılması nedeniyle inşaat çalışmaları devam edecek. Trafik akışı E-5 üzerinde her iki yönde bir şerit daraltılarak sağlanacak. -Maltepe ilçesi Bağdat Sahil Yolu-D-100 Karayolu arası yol ve kavşak ortak altyapı çalışması kapsamında yol kapaması. -Zeytinburnu ilçesi Ambarlar-KİPTAŞ konutları mevkisinde yol ve kavşak imalatı nedeniyle yol kapaması. -Küçükçekmece ilçesi Halkalı İkitelli Caddesi yol ve altyapı iyileştirme çalışmaları nedeniyle yol kapaması. -Küçükçekmece ilçesi Bedrettin Dalan Bulvarı, İstiklal Caddesi ve Süleyman Demirel Caddesi’nde metro çalışmaları nedeniyle yol kapaması. -Şişli ilçesi Taşkışla Caddesi Kongre Vadisi çalışmaları kapsamında yol kapaması. -Ümraniye ilçesi Küçüksu Kavşağı düzenlemesi kapsamında yol kapaması. -Kadıköy ilçesi Ataşehir çevresi kavşak bağlantısı ve yol düzenlemesi çalışmaları nedeniyle Halk Caddesi’nin kapatılması. -Ümraniye-Şile otoyol çalışmaları nedeniyle kısmı şerit daralmaları ve yol kapamaları.

Radikal

Maydanoz Sapı:

Bu yolların ihalesi kimde acaba?

2 Yorum

 • FoNeM Haziran 29, 2008, 19:30

  aaa ne bicim soru oyle, hic olur mu oyle sey. devletimiz herkese acik ihaleyi yapip en uygun fiyati veren ile anlasarak vatandaslari icin yollari en guzel hale getirip cekilir kilmakta (yuhhh ne yalan attim bee).

  ohooo o ne bicim soru simdi oyle, ihale mi. ne ihalesi, ne zaman ihale olmus ki biz duyalim. el altindan baskanin en yakin akrabasina ait fabrikanin veya ortaginin dukkanindan cikar bu yatirim calismalari. boyle geldi, boyle de devam edecek. yollar, kaldirimlar hep bir sekilde degisecek bu sehirde. yok istanbulumun tasi topragi suclu yani baska suclu aramaya gerek yok ki…

 • Anonim Nisan 21, 2009, 14:04

  beylikdüzünde oturuyorum , her sabah avcılar girişteki trafiğe 40 dak. takılıyoruz ,

  bu asfaltlanan yollar acaba kaç ay sonra tekrar asfaltlanacak çok merak ediyorum .

  yeter artık , millet 1 ekmeğe muhtaçken , bunları ne kaygısı sarmış böyle .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir